Saturday, 21 May 2016

Chocolat Yvours - Cinema et Sport


1950
Cinema et Sport
Chocolat Yvours
France
90 cards

Another work-in-progress, this collection includes various sporting personnel along with film stars from Europe and America. I've no idea how many footballers appear in this set, only two are listed so far but there are probably more.


1.  Hedy Lamarr (Cinema)

2.  
3.  Loretta Young (Cinema)
4.  Mary Astor (Cinema)
5.  
6.  
7.  Joseph Cotten (Cinema)
8.  
9.  
10.  
11.  
12.  
13.  (Antoine) Cuissard (Football - St. Etienne)
14.  (Jean) Baratte (Football - Lille)
15.  
16.  
17.  
18.  
19.  (Pierre) Barbotin (Cycling)
20.  (Antonin) Rolland (Cycling)
21.  
22.  Rik Van Steenbergen (Cycling)
23.  Gino Bartali (Cycling)
24.  
25.  
26.  Alex Jany (Swimming)
27.  Nicole Pelissard (Swimming)
28.  
29.  Jaroslav Drobny (Tennis)
30.  Marcel Bernard (Tennis)
31.  (Doris) Hart (Tennis)
32.  
33.  
34.  
35.  
36.  
37.  
38.  
39.  Ignace Heinrich (Athletics)
40.  
41.  Michele Morgan (Cinema)
42.  
43.  
44.  
45.  
46.  Bob Hope (Cinema)
47.  
48.  
49.  Line Renaud (Cinema)
50.  
51.  
52.  
53.  
54.  Brigitte Auber (Cinema)
55.  Corinne Calvert (Cinema)
56.  Barbara Stanwyck (Cinema)
57.  Vera Norman (Cinema)
58.  
59.  
60.  Gerard Philippe (Cinema)
61.  
62.  
63.  
64.  Jean Tissier (Cinema)
65.  Alan Ladd (Cinema)
66.  
67.  Jean-Pierre Aumont (Cinema)
68.  
69.  
70.  
71.  
72.  
73.  Maurice Chevalier (Cinema)
74.  Pierre Brasseur (Cinema)
75.  
76.  
77.  
78.  
79.  
80.  (Jack) Kramer (Tennis)
81.  
82.  (Roger) Leveque (Cycling)
83.  
84.  (Bernardo) Ruiz (Cycling)
85.  
86.  (Maurice) Diot (Cycling)
87.  
88.  
89.  
90.  

Cinema et Sport - errors/varieties


1.  Hedy Lamarr (Cinema)

1.  Edy Lamarr (Cinema) 

Cohen, Weenen & Co. (Circus Girl Cigarettes) - Heroes Of Sport (4)


1897
Heroes Of Sport
Cohen, Weenen & Co. (Circus Girl Cigarettes)
100 (44 Footballers)

28 out of 44 footballers were shown in a post published more than two years ago. Paul Bowditch of RookieSoccercards.com has provided scans of some more cards. The original post can be found here - Cohen, Weenan & Co. (Circus Girl Cigarettes) - Heroes Of Sport (2). Here's a list of the missing cards:
UPDATE (25-05-2016 16:57):  Another photo added - A, Montgomery (Bury). The quality is not very good, but these cards are extremely rare and to get a card in any condition is better than not getting one at all. Thanks to Baz Warburton.

R.R Barker (English International)
W.I. Bassett (West Bromwich Albion)  - Shown here
A. Bradley (Sheffield Wednesday)
Cayhill  (Woolwich Arsenal)  - Shown here
A. Hamilton (Sunderland)
D. Jones (Bolton Wanderers)
R. McNeil (Sunderland)
A. Montgomery (Bury)  - Shown here
Powell (Woolwich Arsenal)  - Shown here
W. Purviss (Small Heath)
R.R. Sandilands (Old Westminsters)
Bosworth Smith (Oxford University)
F. Spikesley  (Sheffield Wednesday)
Storer (Millwall)
G.F. Wheldon (Small Heath)  - Shown here
W. Williams  (West Bromwich Albion)


Coca Cola (Belgium) - Euro 2016 Fan Stickers


2016
Euro 2016 Fan Stickers
Coca Cola
Belgium
16 stickers

As well as stickers showing members of the Belgian team, Coca Cola have also issued 16 fan stickers. Fellaini and Nainggolan can be seen in profile.

Panini - FIFA World Cup South Africa 2010 (13) - Update stickers - Germany


2010
FIFA World Cup South Africa 2010 
Panini
Germany
4 stickers

These four stickers were given away with Just Kick-It and Sportbild magazines.

Manuel Neuer (Germany)
Thomas Müller (Germany)
Toni Kroos (Germany)
Sami Khedira (Germany)


Upper Deck - 1994 World Cup ~ English/Spanish (02) - Eoin Jess / Eion Jess


1994
1994 World Cup - English/Spanish
Upper Deck
267 cards

The card on the left has Eoin Jess' name spelt incorrectly (Eion Jess) and the card on the right has his name spelt correctly. but these are not the same card. The card on the left is no. 292 and comes from the English/Spanish version which is a 330 card set. The other card is from a set of 267 cards, this one coming from the English/German version. This same card (no. 242) can also be found in the English/Italian, English/Japanese, French/Dutch and Spanish versions.

As far as I am aware the error card was never corrected.

292.  Eion Jess (Scotland)


1994 World Cup - English/Spanish


242.  Eoin Jess (Scotland)


1994 World Cup - English/German

1994 World Cup - English/Italian
1994 World Cup - English/Japanese
1994 World Cup - French/Dutch
1994 World Cup - Spanish



Borussia Dortmund - Borussia Dortmund Autogrammkarten (1994-95)


1994-95
Borussia Dortmund Autogrammkarten
Borussia Dortmund / Die Continentale
Germany
25 cards

Marc Arnold
Julio Cesar
Stéphane Chapuisat
Wolfgang de Beer
Thomas Franck
Steffen Freund
Michael Henke (Co-Trainer)
Ottmar Hitzfeld (Trainer)
Stefan Klos
Martin Kree
Marco Kurz
Günter Kutowski
Andreas Möller
Flemming Povlsen
Knut Reinhardt
Stefan Reuter
Lars Ricken
Karl-Heinz Riedle
Matthias Sammer
Bodo Schmidt
Ibrahim Tanko
Ronny Teuber
René Tretschok
Ned Zelić
Michael Zorc

Pöttyös - Magyar Sportoló Ötkarikás Játékok


2016
Magyar Sportoló Ötkarikás Játékok
Pöttyös
Hungary
218 cards

Benedek Farkasházy has sent me a checklist and scans of all the cards in this collection that features the men and women who will be representing Hungary at the Olympic Games later this year in Rio de Janeiro, along with famous sportsmen and women from previous Olympic Games. There's only one footballer - Novák Dezső who played for Ferencváros and won two gold medals at the Olympic Games in 1964 and 1968. For this reason I've shown the Legend cards first. The cards are unnumbered and are included with a chesse and chocolate product called Pöttyös Túró Rudi. 

Because there are so many cards, I've shown them smaller than I would normally do, but you can click on anyone one to see a larger version and from there you can click through all the others.

1.  Kosiba Dániel (Asztalitenisz / Table Tennis)  -  Reménység / Hope

2.  Madarász Dóra Csilla (Asztalitenisz / Table Tennis)  -  Bajnok / Champion
3.  Pattantyús Ádám (Asztalitenisz / Table Tennis)  -  Reménység / Hope
4.  Póta Georgina (Asztalitenisz / Table Tennis)  -  Bajnok / Champion
5.  Kővágó Zoltán (Atlétika - Diszkoszvetés / Athletics - Discus)  -  Bajnok / Champion
6.  Baji Balázs (Atlétika - Gátfutás / Athletics - Hurdles)  -  Reménység / Hope
7.  Madarász Viktória (Atlétika - Gyaloglás / Athletics - Walk)  -  Reménység / Hope
8.  Srp Miklós Domokos (Atlétika - Gyaloglás / Athletics - Walk)  -  Reménység / Hope
9.  Krizsán Xénia (Atlétika - Hétpróba / Athletics - Heptathlon)  -  Reménység / Hope
10.  Zsivoczky-Farkas Györgyi (Atlétika - Hétpróba / Athletics - Heptathlon)  -  Reménység / Hope
11.  Papp Krisztina (Atlétika - Hosszútávfutás / Athletics - Long Distance Running)  -  Reménység / Hope
12.  Gyurátz Réka (Atlétika - Kalapácsvetés / Athletics - Hammer Throw)  -  Reménység / Hope
13.  Pars Krisztián (Atlétika - Kalapácsvetés / Athletics - Hammer Throw)  -  Klasszis / Class
14.  Pásztor Bence (Atlétika - Kalapácsvetés / Athletics - Hammer Throw)  -  Reménység / Hope
15.  Szabó Barbara (Atlétika - Magasugrás / Athletics - High Jump)  -  Reménység / Hope
16.  Csere Gáspár (Atlétika - Maratoni Futás / Athletics - Marathon)  -  Reménység / Hope
17.  Staicu Simona (Atlétika - Maratoni Futás / Athletics - Marathon)  -  Reménység / Hope
18.  Szabó Tünde (Atlétika - Maratoni Futás / Athletics - Marathon)  -  Reménység / Hope
19.  Márton Anita (Atlétika - Súlylökés / Athletics - Shot-Put)  -  Bajnok / Champion
20.  Bácsi Péter (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
21.  Barka Emese (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
22.  Ligeti Dániel (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
23.  Lőrincz Tamás (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
24.  Lőrincz Viktor (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
25.  Sastin Marianna (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
26.  Veréb István (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)  -  Bajnok / Champion
27.  Juhász Adrián (Evezés / Rowing)  -  Reménység / Hope
28.  Simon Béla (Evezés / Rowing)  -  Reménység / Hope
29.  Bor Barna (Judo  )  -  Bajnok / Champion
30.  Cirjenics Miklós (Judo  )  -  Reménység / Hope
31.  Csernoviczki Éva (Judo  )  -  Bajnok / Champion
32.  Csoknyai László (Judo  )  -  Bajnok / Champion
33.  Gercsák Szabina (Judo  )  -  Bajnok / Champion
34.  Joó Abigél (Judo  )  -  Bajnok / Champion
35.  Karakas Hedvig (Judo  )  -  Bajnok / Champion
36.  Krizsán Szabolcs (Judo  )  -  Bajnok / Champion
37.  Tóth Krisztián (Judo  )  -  Bajnok / Champion
38.  Ungvári Attila (Judo  )  -  Bajnok / Champion
39.  Ungvári Miklós (Judo  )  -  Bajnok / Champion
40.  Dombi Rudolf (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
41.  Dombvári Bence (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
42.  Douchev-Janics Natasa (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
43.  Dudás Miklós (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
44.  Fazekas-Zur Krisztina (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
45.  Hufnágel Tibor (Kajak / Kayak)  -  Reménység / Hope
46.  Kammerer Zoltán (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
47.  Kárász Anna (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
48.  Kovács Katalin (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
49.  Kozák Danuta (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
50.  Kökény Roland (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
51.  Kulifai Tamás (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
52.  Molnár Péter (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
53.  Pauman Dániel (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
54.  Szabó Gabriella (Kajak / Kayak)  -  Klasszis / Class
55.  Szalai Tamás (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
56.  Tóth Dávid (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
57.  Tótka Sándor (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
58.  Vad Ninetta (Kajak / Kayak)  -  Bajnok / Champion
59.  Hajdu Jonatán Dániel (Kenu / Canoe)  -  Reménység / Hope
60.  Mike Róbert (Kenu / Canoe)  -  Bajnok / Champion
61.  Vajda Attila (Kenu / Canoe)  -  Klasszis / Class
62.  Vasbányai Henrik (Kenu / Canoe)  -  Bajnok / Champion
63.  Benkó Barbara (Mountain Bike  )  -  Reménység / Hope
64.  Gondos Flóra (Műugrás / Diving)  -  Reménység / Hope
65.  Kormos Villő (Műugrás / Diving)  -  Bajnok / Champion
66.  Reisinger Zsófia (Műugrás / Diving)  -  Bajnok / Champion
67.  Bacskai Balázs (Ökölvívás / Boxing)  -  Bajnok / Champion
68.  Csóka Nándor (Ökölvívás / Boxing)  -  Bajnok / Champion
69.  Harcsa Zoltán (Ökölvívás / Boxing)  -  Bajnok / Champion
70.  Varga Miklós (Ökölvívás / Boxing)  -  Bajnok / Champion
71.  Földházi Zsófia (Öttusa / Pentathlon)  -  Bajnok / Champion
72.  Kasza Róbert (Öttusa / Pentathlon)  -  Bajnok / Champion
73.  Kovács Sarolta (Öttusa / Pentathlon)  -  Bajnok / Champion
74.  Marosi Ádám (Öttusa / Pentathlon)  -  Bajnok / Champion
75.  Vass Dóra (Ritmikus Gimnasztika / Rhytmic Gymnastics)  -  Reménység / Hope
76.  Csonka Zsófia (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
77.  Egri Viktória (Sportlövészet / Shooting)  -  Reménység / Hope
78.  Miskolczi Julianna (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
79.  Péni István (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
80.  Sidi Péter (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
81.  Szabián Norbert (Sportlövészet / Shooting)  -  Reménység / Hope
82.  Tátrai Miklós (Sportlövészet / Shooting)  -  Reménység / Hope
83.  Tobai-Sike Renáta (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
84.  Zwickl-Veres Kata (Sportlövészet / Shooting)  -  Bajnok / Champion
85.  Gyurkovics Ferenc (Súlyemelés / Weight Lifting)  -  Reménység / Hope
86.  Molnár Boglárka (Súlyemelés / Weight Lifting)  -  Reménység / Hope
87.  Nagy Nikoletta (Súlyemelés / Weight Lifting)  -  Bajnok / Champion
88.  Nagy Péter (Súlyemelés / Weight Lifting)  -  Bajnok / Champion
89.  Soóky Gergely Zoltán (Súlyemelés / Weight Lifting)  -  Reménység / Hope
90.  Cholnoky Sára (Szörf / Surf)  -  Reménység / Hope
91.  Gádorfalvi Áron (Szörf / Surf)  -  Bajnok / Champion
92.  Babos Tímea (Tenisz / Tennis)  -  Bajnok / Champion
93.  Gálfi Dalma (Tenisz / Tennis)  -  Reménység / Hope
94.  Sárosi Laura (Tollaslabda / Badminton)  -  Reménység / Hope
95.  Böczögő Dorina (Torna / Gymnastics)  -  Reménység / Hope
96.  Hídvégi Vid (Torna / Gymnastics)  -  Reménység / Hope
97.  Makra Noémi (Torna / Gymnastics)  -  Reménység / Hope
98.  Faldum Gábor (Triatlon  )  -  Reménység / Hope
99.  Kovács Zsófia (Triatlon  )  -  Bajnok / Champion
100.  Tóth Tamás (Triatlon  )  -  Bajnok / Champion
101.  Vanek Ákos (Triatlon  )  -  Bajnok / Champion
102.  Vanek Margit (Triatlon  )  -  Bajnok / Champion
103.  Balog Gábor (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
104.  Bernek Péter (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
105.  Biczó Bence (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
106.  Cseh László (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
107.  Grátz Benjámin (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
108.  Gyurinovics Fanni (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
109.  Gyurta Dániel (Úszás / Swimming)  -  Klasszis / Class
110.  Gyurta Gergely (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
111.  Jakabos Zsuzsanna (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
112.  Kapás Boglárka (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
113.  Kenderesi Tamás (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
114.  Késely Ajna (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
115.  Kis Gergő (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
116.  Kozma Dominik (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
117.  Matyasovszky Dalma (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
118.  Molnár Flóra (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
119.  Novoszáth Melinda (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
120.  Pulai Bence (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
121.  Risztov Éva (Úszás / Swimming)  -  Klasszis / Class
122.  Sebestyén Dalma (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
123.  Sós Dániel (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
124.  Szilágyi Liliána (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
125.  Sztankovics Anna (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
126.  Szucsik Bence (Úszás / Swimming)  -  Reménység / Hope
127.  Takács Krisztián (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
128.  Verrasztó Dávid (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
129.  Verrasztó Evelyn (Úszás / Swimming)  -  Bajnok / Champion
130.  Berecz Zsombor (Vitorlázás / Sailing)  -  Reménység / Hope
131.  Érdi Mária (Vitorlázás / Sailing)  -  Reménység / Hope
132.  Tomai Balázs (Vitorlázás / Sailing)  -  Reménység / Hope
133.  Vadnai Benjámin (Vitorlázás / Sailing)  -  Reménység / Hope
134.  Vadnai Jonatán (Vitorlázás / Sailing)  -  Bajnok / Champion
135.  Márton Anna (Vívás - Kardvívás / Fencing - Sabre)  -  Bajnok / Champion
136.  Szatmári András (Vívás - Kardvívás / Fencing - Sabre)  -  Bajnok / Champion
137.  Szilágyi Áron (Vívás - Kardvívás / Fencing - Sabre)  -  Klasszis / Class
138.  Boczkó Gábor (Vívás - Párbajtőrvívás / Fencing - Épée)  -  Bajnok / Champion
139.  Imre Géza (Vívás - Párbajtőrvívás / Fencing - Épée)  -  Bajnok / Champion
140.  Rédli András (Vívás - Párbajtőrvívás / Fencing - Épée)  -  Bajnok / Champion
141.  Somfai Péter (Vívás - Párbajtőrvívás / Fencing - Épée)  -  Bajnok / Champion
142.  Szász Emese (Vívás - Párbajtőrvívás / Fencing - Épée)  -  Bajnok / Champion
143.  Hopka-Varga Gabriella (Vívás - Tőrvívás / Fencing - Foil)  -  Bajnok / Champion
144.  Knapek Edina (Vívás - Tőrvívás / Fencing - Foil)  -  Bajnok / Champion
145.  Mohamed Aida (Vívás - Tőrvívás / Fencing - Foil)  -  Bajnok / Champion
146.  Antal Dóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
147.  Bátori Bence (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
148.  Bedő Krisztián (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
149.  Bisztritsányi Dávid (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
150.  Bolonyai Flóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
151.  Bujka Barbara (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
152.  Czigány Dóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
153.  Csabai Dóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
154.  Decker Ádám (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
155.  Decker Attila (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
156.  Erdélyi Balázs (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
157.  Gangl Edina (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
158.  Garda Krisztina (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
159.  Gór-Nagy Miklós (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
160.  Gurisatti Gréta (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
161.  Hárai Balázs (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
162.  Horváth Brigitta (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
163.  Hosnyánszky Norbert (Vízilabda / Water Polo)  -  Klasszis / Class
164.  Illés Anna Krisztina (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
165.  Kasó Orsolya (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
166.  Keszthelyi Rita (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
167.  Kis Gábor (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
168.  Kisteleki Hanna Anna (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
169.  Kisteleleki Dóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
170.  Leimeter Dóra (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
171.  Lévai Márton (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
172.  Madaras Norbert (Vízilabda / Water Polo)  -  Klasszis / Class
173.  Manhercz Krisztián (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
174.  Menczinger Kata (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
175.  Mezei Tamás (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
176.  Nagy Viktor (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
177.  Salamon Ferenc (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
178.  Somhegyi Noémi (Vízilabda / Water Polo)  -  Reménység / Hope
179.  Szívós Márton (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
180.  Szücs Gabriella (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
181.  Takács Orsolya (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
182.  Tóth Ildikó (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
183.  Tóth Márton (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
184.  Vámos Márton (Vízilabda / Water Polo)  -  Bajnok / Champion
185.  Varga Dániel (Vízilabda / Water Polo)  -  Klasszis / Class
186.  Varga Dénes (Vízilabda / Water Polo)  -  Klasszis / Class

Legenda / Legend


187.  Balczó András (Öttusa / Pentathlon)

188.  Borkai Zsolt (Torna / Gymnastics)
189.  Darnyi Tamás (Úszás / Swimming)
190.  Fábián László (Öttusa / Pentathlon)
191.  Földi Imre (Súlyemelés / Weight Lifting)
192.  Gerevich Aladár (Kardvívás / Fencing - Sabre)
193.  Gyulay Zsolt (Kajak / Kayak)
194.  Hajós Alfréd (Úszás / Swimming)
195.  Hammerl László (Sportlövészet / Shooting)
196.  Igaly Diána (Sportlövészet / Shooting)
197.  Kárpáti György (Vízilabda / Water Polo)
198.  Kárpáti Rudolf (Kardvívás / Fencing - Sabre)
199.  Kásás Tamás (Vízilabda / Water Polo)
200.  Keleti Ágnes (Torna / Gymnastics)
201.  Kiss Gergely (Vízilabda / Water Polo)
202.  Kolonics György (Kenu / Canoe)
203.  Kovács Antal (Judo  )
204.  Kovács István (Ökölvívás / Boxing)
205.  Kovács Pál (Kardvívás / Fencing - Sabre)
206.  Kozma István (Birkózás / Greko-Roman Wrestling)
207.  Kőbán Rita (Kajak / Kayak)
208.  Kulcsár Győző (Kardvívás / Fencing - Sabre)
209.  Magyar Zoltán (Torna / Gymnastics)
210.  Novák Dezső (Labdarúgás / Football)
211.  Papp László (Ökölvívás / Boxing)
212.  Pásztory Dóra (Paraúszás / Swimming - Paralympics)
213.  Rejtő Ildikó (Tőrvívás / Fencing - Foil)
214.  Storcz Botond (Kajak / Kayak)
215.  Szabó Bence (Kardvívás / Fencing - Sabre)
216.  Szécsi Zoltán (Vízilabda / Water Polo)
217.  Szekeres Pál (Kerekesszékes Vívás / Fencing - Paralympics)
218.  Zsivótzky Gyula (Kalapácsvetés / Athletics - Hammer Throw)